Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tanácsadó Testületének elnöke

Klebelsberg Kunó írta, hogy: „A tudomány birodalmában nem lehet bürokráciával és políciával dolgozni”.
De mi történik akkor, ha a tudomány világának éppen a közigazgatási kar tisztviselőit kell kiképeznie?

A közszolgálat erénye az állandóság, a stabilitás és a kiszámíthatóság. A tudomány erénye az újdonság és az innováció. A kérdés csak az, hogy inkább a bürokratikus szemlélet stabilitását érdemes átadni, vagy éppen a tudományos élet szabadságát kell megtanítani? Ez majdnem akkora feladat, mint a geometria tudományának legnagyobb kihívása, nevezetesen a kör négyzetesítése. Ezzel a dilemmával minden intézménynek meg kell küzdenie, amely közszolgálati képzésre adta a fejét.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem azért jött létre, hogy feloldja ezt a látszólagos ellentmondást. Ideális esetben ugyanis egy állami hivatalt betöltő személy két világ polgára. Érti és betartja a stabilitás fontosságából fakadó hivatali rendet, de közben sohasem csak az egyes ügyek adminisztratív feladatait látja el, hanem azok lényegét, értelmét is szem előtt tartja.

De vajon mi tesz képessé egy embert, hogy az állandóság és a jobbító szándék, a hivatali rend és az azon felülemelkedő lényeglátás egymást sokszor kioltó céljait minden nehézség ellenére elérje? A kérdésre a hazaszeretet a válasz. Mégpedig az a hazaszeretet, amely a közösség szolgálatában is megnyilvánul. Az ilyen hazaszeretet nem csak egy érzület és semmiképpen csak egy szó vagy mottó: az ilyen hazaszeretet világlátás és gyakorlati bölcsesség: olyan belátásra való képesség, amelyből tettek sorozata következik. A hazáját szerető ember mérlegre teszi a különbségeket és megtalálja az azonosságokat. Az általános elveket és igazságokat képes az adott körülmények között alkalmazni, döntéseinek egyetlen vezérlő elve, hogy mi szolgálja közössége javát és érdekeit.

A magyar államnak éppen ilyen, a hazájukat szerető, politikai közösségük érdekeit szem előtt tartó emberekre van szüksége: akkor is, ha rendet kell fenntartani, ha a hazát kell megvédeni, de akkor is, ha gátat kell építeni, illetve ha külképviseleten vagy itthoni hivatalokban kell szolgálni Magyarországot. A politikai közösség akarata így tud valóban érvényre jutni. Minél inkább képesek vagyunk ilyen hivatalnokokat képezni, annál többet nyerhet a magyar állam és annak polgárai is.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen minden egyes alkalmazott és az intézményfenntartó testület is azért dolgozik, hogy ez az ideális eset minél közelebb kerüljön a napi realitáshoz. Ha minden jól megy, a végén csak négyzet lesz abból a körből!