Budapest Global Dialogue – Orbán Balázs és John Mearsheimer (szinkronos)

Budapest Global Dialogue – Orbán Balázs és John Mearsheimer (szinkronos)

Brüsszel realizmusmentes övezetté vált: háborúra készül, és liberális birodalmat építene Az elmúlt időszak egyik legfontosabb európai megállapodása a Budapesti Deklaráció volt, ahol az európai vezetők elkötelezték magukat a versenyképesség erősítése mellett. Ehhez képest ma Brüsszel csak Ukrajna felfegyverzésére, közös hitelek felvételére és a nemzeti jogkörök központosítására koncentrál.

A brüsszeli stratégia ellehetetleníti az európai versenyképesség helyreállítását, társadalmi feszültségeket okoz, és növeli az Európára leselkedő biztonsági kockázatokat is – Ukrajna EU-csatlakozása ugyanis valós biztonsági kockázat. Brüsszel az EU-forrásokat a háború fenntartására akarja fordítani, ami a háborús eszkaláció veszélyét hordozza.

2025. június 18-án a Budapest Global Dialogue-on John Mearsheimerrel, a realista külpolitika legnevesebb képviselőjével vitattuk meg a világot meghatározó nemzetközi folyamatokat. Mearsheimer szerint az Európai Unió „realizmusmentes övezet”. A világ megváltozott, a multipoláris rendben nagyhatalmi versengés van, így a nyugati államoknak stratégiát kell váltaniuk, és realistaként kell viselkedniük. Ez a nemzetközi trend kedvez Magyarországnak, mert egyre több ország csatlakozik a realista megközelítéshez, és igyekszik a saját nemzeti érdekét képviselni. Ezen az alapon sokkal könnyebb együttműködéseket kialakítani és elkerülni a fegyveres konfliktusokat. A liberálisok ugyanis jókra és rosszakra osztják a világot. Az a céljuk, hogy a jók legyőzzék a rosszakat, és a világot a saját képükre formálják. Ezzel szemben Magyarország a békében és a kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködésekben érdekelt. A jelenlegi legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a Brexit óta, valamint Franciaország és Németország politikai gyengülése óta a brüsszeli bürokrata elit vette át az Európai Unió irányítását. Az a tervük, hogy az európai gazdaságot hadigazdasággá alakítsák át, ehhez pedig közös hitelt akarnak felvetetni a tagállamokkal, ami további centralizációhoz vezet. Ez végső soron egy európai szuperállamot, egy liberális brüsszeli birodalmat eredményezne. Ha ezt el akarjuk kerülni, a patrióta nemzeti politikusoknak erőt kell mutatniuk — ez az elkövetkezendő időszak európai választásainak igazi tétje.

 

A beszélgetés IDE kattintva megtekinthető.