A Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnöke

„Bonus intra, melior exi!” – „Jó emberként lépj be, még jobbként távozz!”
Ez a Mathias Corvinus Collegium mottója.

Szinte nem is lehet elképzelni olyan embert, aki ne szeretne jobbá válni valamiben: legyen az bármilyen csekélység, egy hobbi, a napi munka vagy akár a világot új mederbe terelő felfedezés. Mindegyik mögött ott húzódik a legelemibb emberi igény a fejlődésre és a kiemelkedésre. Mert ha jobbá válunk, nemcsak képességeink teljesednek ki, hanem mi magunk is.

Az egyéni kiteljesedés viszont sosem lehet öncélú. Az emberiség legősibb mítoszaitól kezdve napjaink blockbustereiig a hős igazi tehetsége akkor nyilvánul meg és nyeri el igazi értelmét, amikor képes azt szűkebb és tágabb közössége szolgálatába állítani. Ezért már a tehetség gondozása, képességeink elsajátítása sem lehet magányos feladat: társaságban történik, oktatók és diákok közösségében. Ezért jöttek létre a modern iskolák és oktatási rendszerek. Egy jó oktatási környezet pedig nemcsak a széles tömegek képzését jelenti, hanem külön gondot fordít a legtehetségesebbekre – mert a tehetséggondozás nem politikai, hanem nemzetstratégiai kérdés.

Magyarországon a tehetséggondozásnak, mint oly sok mindennek, megszakított a hagyománya. Az első tehetséggondozó műhelyek már a dualizmus korában létrejöttek, s számuk a két világháború között csak tovább nőtt. Ennek a trendnek a kommunizmus egyenlősítő törekvései vetettek véget. A rendszerváltoztatás után viszont természetes módon éledt újjá az igény a magyar tehetséggondozásra, hiszen a tehetségek fejlesztése sosem pártpolitikai, hanem nemzetstratégiai kérdés. Ebben a feladatban vállalt vezető szerepet az MCC 1996-os alapításával.

Az alapítás mellett a 2020-as év jelent fontos mérföldkövet az MCC életében. Tempót váltottunk, több hallgatót fogadunk, Kárpát-medence-szerte újabb és újabb központokat nyitunk, s felhelyezzük az MCC-t a nemzetközi térképre. Meggyőződésünk, hogy ahogy a mesebeli legkisebb királyfinak is világot kell látnia, úgy a legígéretesebb hazai tehetségeknek is képesnek kell lenniük megállni a helyüket a nemzetközi versenyben. A külföldi vendégoktatók és nemzetközi konferenciák magas száma, a magyarság problémáit minden oldalról körbejáró és egyben a legkurrensebb tudományos eredményeket magába foglaló képzési struktúra a bizonyíték arra, hogy az MCC segít négyzetre emelni a tehetséget. Ki tudja? Lehet, hogy a jövő blockbustereit már az MCC-ben forgatják.